Artroskopia

Po vykonaní presne stanovenej diagnózy sa následne indikuje presne nastavená liečba naším skúseným ortopédom. Do operačného typu liečby zaraďujeme artrostkoupiu.

Artroskopia - Tomáš Priehoda

Artroskopia je využívaná ako najmodernejší a minimálne invazívny chirurgický zákrok, ktorý pomáha ošetrovať mäkké častí kĺbov. Do kĺbu sa cez kožné vstupy (incízie), veľké cca 1cm, zavedie optický prístroj – artroskop. Druhým vstupom sa zavedú artroskopické nástroje ktorými sa dajú ošetriť vnútrokĺbne štruktúry. Výhodou astroskopie sú minimálne jazvy a rýchla rekonvalescencia po zákroku. Artkoskopiu je možné realizovať jednodňovou chirurgiou s 24 hodinovým sledovaním s pooperačnou rehabilitáciou alebo trochu inak.

Artroskopia inak

Aj keď je artroskopia miniinvazívny a krátky zákrok, ktorý sa dá realizovať na jednodňovej chirurgii, stále si myslím, že si vyžaduje aj kvalitnú predoperačnú aj pooperačnú starostlivosť a hlavne oddych a spomalenie pre pacienta aspoň na niekoľko dní. 

Vo Vigeu ponúkame artroskopiu aj trochu inak kde pacient prejde špeciálnym predoperačným vyšetrením s naplánovaním artoskopie  s následnou realizáciou na špičkovo vybavenej jednodňovej chirurgii kde pacient strávi 24 h pod intenzívnym sledovaním. Následne sa presunie do nádherného penziónu kde strávi 3-4 dni kde ho čaká denne ortopedická kontrola, pooperačný individuálny rehabilitačný protokol zahrňujúci kryoterapiu, terapiu kompresiou a chladom, taping, masáže, cvičenia v profesionálne vybavenom fyzio centre ktorý je súčasťou penzionu. Súčašťou pobytu je smozrejme aj kvalitná strava, výborná káva a čaje v nádhernej kaviarni aj s terasou. Poslednou fázou je domáce ambulatné liečenie kde je pacient sledovaný ortopédom vo Vigeu v Prievidzi alebo v Trnave s dokončením rehabilitácie a rekonvalescencie pod vednim profesionálnych fyzioterapeutov a trénerov .  

Plastika LCA (predného krížneho väzu)

 Hamstringy – STGR plastika LCA – je využívana ako najmodernejšia a najvyhľadávanejšia operačná technika, ktorá je vykonávaná naším ortopédom až 40 – 50 krát ročne. Cez vnútorné časti predkolenia sú vytvorené 2,5-3cm malé jazvičky, ktoré sú potrebné pre odber šliach (odobraté zo skupiny hamstringov). Tento štep je artroskopicky zavedený do kolena na pôvodné miesto originálneho predného krížneho väzu cez predvŕtané kostné kanály v kosti predkolenia a stehennej kosti. Následne je štep zafixovaný vstrebateľnými skrutkami. Doba rehabilitácie si vyžaduje dobu cca 8 mesiacov. Po tejto dobe by malo byť koleno plne funkčné po všetkých stranách. Výhodou sú malé jazvičky a minimálna bolestivosť po operácii.

Atroskopická operácia tekutej chrupavky

Je unikátna metóda, ktorá sa využíva na jasne definované poškodenia kolennej chrupavky a členkového kĺbu. Jedná sa o biologický implantát z natívneho kolagénu typu I, ktorý umožňuje opravovať hlboké defekty kĺbu do veľkosti 7-9 cm2. Jeho tekutá podoba umožňuje domodelovanie defektu podľa potreby. Tým, že sa chrupavka nedá nahradiť, považujeme túto metódu za jedinečnú a prelomovú v oblasti liečby chrupavky.